O Jizerce

 

"Semilský mládežnický sbor Jizerka představuje pěvecké mládí horního Pojizeří v té nejvyšší možné kvalitě, jež překročila hranice regionu velmi daleko." - Miloš Plachta (přítel sboru)

Soubor založila ve školním roce 1964/1965 na Základní škole Semily-Podmoklice Alena Kuželová, která zde vyučovala hudební výchovu. Z počátku vedla školní sbor sama. Od roku 1967 řídila Jizerku společně se svým manželem Václavem Brádlem již jako Alena Brádlová. Společnými silami vybudovali z původně školního souboru, velkou "jizerskovskou rodinu" o několika odděleních, které získává uznání jak tuzemsku, tak v zahraničí. Velkou oporou jim byl dlouholetý hlasový poradce Doc. PaedDr. Mikuláš Popovič, CSc.

V roce 2006 začala se sborem na postu hlasové poradkyně spolupracovat bývalá členka a mezzosopranistka Nadia Ladkany, která je od roku 2008 hlavní sbormistryní. Sbormistrem smíšeného sboru je pak od roku 2016 Petr Řehák. Se sborem spolupracuje také Klára Hassová, která je od roku 2020 pomocnou sbormistryní hlavního sboru.

Sbor interpretuje skladby téměř všech slohových období. Těžiště zájmu spočívá v klasické a soudobé české vokální tvorbě, v úpravách lidových písní a hudbě duchovní. Své herecké nadání mohli členové projevit při nastudování minioperky Vodník z pera Jaroslava Vávry a také díla Popelka skladatele Zdeňka Zahradníka. 

Během roku vystupuje Jizerka na řadě různých kulturních i společenských akcích v celém regionu. Mezi významné spolupráce z poslední doby patří projekt Pocta českým filmům a pohádkám se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Sbor také každým rokem pořádá jarní přehlídku pěveckých sborů - Semilský džbánek.

Jizerka sklízí úspěchy na různých přehlídkách, soutěžích a festivalech v ČR i zahraničí. Slavila úspěchy například v Athénách, ve Vatikánu, irském Sligo nebo finském Tampere. Za oceánem byla úspěšná na turné po USA (1995) a festivalu v japonské Shizuoce (2006). V posledních letech připomeňme 1. místo z festivalu v belgickém Neerpeltu (2012), 1. místo v Banské Bystrici (2013), kde byla Jizerka věkově nejmladším sborem a přesto porazila středoškolské sbory z Maďarska a Slovenska. Téhož roku sbor opanoval též soutěž o Cenu Miroslava Raichla v Pardubicích. Do Semil přivezl hlavní cenu a zvláštní cenu poroty za provedení skladby Ave Maria (K. Bex). Za výše uvedené úspěchy byla Jizerka v roce 2016 oceněna Cenou města Semily. Své kvality zpěváci potvrdili i v následujícím roce na mezinárodním soutěžním festivalu Canco Mediterrania v Lloret de Mar (Španělsko). Jizerka soutěžila ve skupině dětských pěveckých sborů a zvítězila ve všech kategoriích - sakrální, folklórní a populární hudba. K tomu obdržela Cenu prezidenta festivalu a speciální ocenění si ze Španělska odvezl také náš korepetitor Jiří Horčička za klavírní doprovod. 

Sbor natočil několik zvukových záznamů v rozhlase i televizi. Roku 1991 vydal první CD s názvem "Jizerka". Ve spolupráci s Musica Bohemica (vedoucí Jaroslav Krček) nazpívala Jizerka roku 1999 vánoční koledy z Podkrkonoší. Poslední nahrávkou je CD vánočních koled v úpravě Zdeňka Zahradníka "Svatou dobu již tu máme" (2008). K 50. výročí od založení byla sboru vydána publikace s názvem "Jizerka aneb Cesta za poselstvím hudby". Součástí knihy je také live CD obsahující skladby natočené přímo při hlavních výročních koncertech v červnu 2015.

Jizerka za svoji téměř 60. letou historii odchovala stovky zpěváků, kteří se pravidelně a rádi vracejí zpět u příležisti různých výročních koncertů (př. výročí sboru, jubilea sbormistrů).

Dnes sbor spadá spíše do kategorie mládežnických sborů a navštěvuje ho okolo čtyřiceti mladých lidí. Jizerka působí při ZUŠ Semily a celkově ve všech odděleních zpívá na 130 zpěváků všech věkových kategorií.

Zkoušky sboru probíhají každé pondělí a pátek od 14:30 do 17:00 v hlavní hudebně v ZŠ Riegra Semily. Každoročně Jizerka nacvičuje nový repertoár na zimním a letním soustředění, které se odehrává na různých místech Krkonoš. 

Kontakt

Jizerka Semily z.s.
Jizerská 564
513 01 Semily

© 2015 Jizerka Semily