O Čekankách 

 

Čekanky jsou po Sedmikrásce, druhým přípravným sborem hlavního sboru Jizerka Semily. Zpívá zde 30 až 40 dětí navštěvujících 3. - 5. třídu základních škol. 

Posláním sboru je zdokonalit děti v pěvecké technice, naučit je práci s notovým materiálem a nezbytné kázni při zkouškách. Děti získávají důležité praktické zkušenosti a potřebné sebevědomí, které je nutné k vystupování.

Sbor funguje pod taktovkou sbormistryně Jitky Strnadové, která na této pozici působí od roku 1999.

Zkoušky přípravného sboru probíhají v hudebně v ZŠ Riegra Semily každou středu od 14h-15h a od 15h-16h.

Nový repertoár nacvičují Čekanky každý rok na zimním soustředění, které se tradičně koná na horské škole na Benecku v období měsíce ledna či února. Během víkendu děti nejen zpívají, ale jsou pro ně připraveny také různo volnočasové aktivity laděné do daného tématu. V minulosti například: Harry Potter, Divočina, Strašidla. 

Mezi nejoblíbenější skladby dětí patří díla předních českých autorů. Tj. M. Uherka, M. Raichla, P. Ebena, E. Hradeckého, nebo třeba J. Pavlici. 

S Hradišťanem pod vedením Jiřího Pavlici měly Čekanky čest několikrát vystupovat.

Zůčastnily se také workshopů u světoznámého kanadského skladatele a sbormistra Stephena Hatfielda v rámci Sborových slavností Hradec Králové.

Vyzkoušely si i své dramatické schopnosti při nastudování úspěsné operky Sněhurka autora Jaroslava Vávry. 

Pravidelně se účastní soutěží a sborových přehlídek v Libereckém kraji, kde si vedou velmi úspěšně. Od roku 2016 jsou každoročně oceňovány Zlatým pásmem v Krajském kole celostátní přehlídky školních dětských pěveckých sborů. Dvakrát se zpěvákům podařilo probojovat se i do celostátního kola této soutěže v moravském Uničově. 

Bodují i v jiných soutěžích př. Národní soutěži žáků ZUŠ, nebo Zpíváme si pro radost "O cenu Českého ráje".

Uskutečňují také výměnné zájezdy se spřátelenými sbory po celé České republice.

Pravidelně pořádají tématické koncerty (Vánoční, Jarní, Maminkám) a podílejí se na organizaci sborového festivalu "Semilský džbánek".

 

Kontakt

Jizerka Semily z.s.
Jizerská 564
513 01 Semily